Fedcupový tým Belgie
Author
Albert FloresFedcupový tým Belgie reprezentuje Belgii v Billie Jean King Cupu od roku 1963 pod vedením národního svazu Královské belgické tenisové federace.
Belgie vyhrála jediný titul v roce 2001, když body v závěrečném střetnutí proti Rusku získaly Kim Clijstersová a Justine Heninová. Jako poražené finalistky skončily Belgičanky v ročníku 2006.
Tým od založení soutěže v roce 1963 absentoval pouze ve dvou ročnících 1965 a 1971. Mezi lety 1963-1989 vyhrál ve Světové skupině jen sedm mezistátních zápasů a nikdy více než jedno utkání na ročník. +more Opakovaně tak nastupoval do turnaje útěchy pro poražené z úvodního kola, kde se jeho maximem stalo semifinále. Do premiérového světového čtvrtfinále i semifinále se probojoval v roce 1997 a s jednou výjimkou zahájil éru desetileté účasti ve Světové skupině, která skončila v sezóně 2007. Semifinále se pak Belgie opět zúčastnila roku 2011 a po čtvrtfinálové prohře v sezóně 2012 následoval propad až do kontinentální evropsko-africké zóny. Do elitní světové úrovně se Belgičanky vrátily v roce 2018.
Statistiky
Hráčským týmovým statistikám vévodí bývalá světová šestnáctka Sabine Appelmansová, která vyhrála celkově 32 zápasů, včetně 25 dvouher, a nastoupila do rekordního počtu 35 mezistátních utkání, v rozmezí dvanácti ročníků 1988 až 1999, což také představuje rekordní zápis. Nejvyšší počet 17 vítězných čtyřher dosáhla Els Callensová.
Justine Heninová vyhrála všechny dvouhry a s poměrem 7-0 drží 100% úspěšnost. Jedinou další takovou hráčkou byla po sezóně 2018 Ysaline Bonaventureová se singlovým poměrem poměrem 4-0.
Jako nejmladší členka týmu do Fed Cupu ve 14 letech a 252 dnech zasáhla Tamaryn Hendlerová, když nastoupila do závěrečné čtyřhry čtvrtfinále světové skupiny 2007 proti Spojeným státům. +more Naopak jako nejstarší do utkání zasáhla Christiane Mercelisová v 37 letech a 231 dnech během semifinále turnaje útěchy Poháru federace 1969 proti Jihoafrické republice.
Nejdelší belgický zápas trval 3.35 hodin a Els Callensová v něm během čtvrtfinále světové skupiny 2004 porazila Španělku Virginii Ruanovou Pascualovou poměrem gamů 11-9 v rozhodující sadě.
Obrat z nepříznivého zápasového stavu 0:2 či 1:2 se Belgičankám k lednu 2019 nikdy nepodařil.
Nejdelší série neporazitelnosti: 9 výher
Nejdelší vítězná série Belgie činí 9 mezistátních výher, od utkání základního bloku 1. skupiny euroafrické zóny 1995 až do čtvrtfinále světové skupiny 1997.
Rok | úroveň | datum | dějiště | soupeř | skóre | výsledek |
---|---|---|---|---|---|---|
1995 | 1. skupina euroafrické zóny, základní blok | 17. +more dubna | Murcia (ESP) | 2-1 | výhra | |
1995 | 1. skupina euroafrické zóny, základní blok | 18. dubna | Murcia (ESP) | 2-1 | výhra | |
1995 | 1. skupina euroafrické zóny, základní blok | 19. dubna | Murcia (ESP) | 3-0 | výhra | |
1995 | 1. skupina euroafrické zóny, semifinále | 20. dubna | Murcia (ESP) | 3-0 | výhra | |
1995 | 1. skupina euroafrické zóny, finále | 21. dubna | Murcia (ESP) | 3-0 | výhra | |
1995 | 2. světová skupina, baráž | 21-22. července | Ostende (BEL) | 3-2 | výhra | |
1996 | 2. světová skupina, čtvrtfinále | 27-28. dubna | Jakarta (IDN) | 3-2 | výhra | |
1996 | Světová skupina, baráž | 13-14. července | Bloemfontein (JAR) | 4-1 | výhra | |
1997 | Světová skupina, čtvrtfinále | 1-2. března | Sprimont (BEL) | 5-0 | výhra | |
1997 | Světová skupina, semifinále | 12-13. července | Nice (FRA) | 2-3 | prohra |
Nehrající kapitáni
Kapitán | nástup | odchod |
---|---|---|
Steven Martens | 1994 | 1998 |
Ivo Van Aken | 1999 | 2004 |
Carl Maes | 2005 | 2007 |
Sabine Appelmansová | 2007 | 2011 |
Ann Devriesová | 2011 | 2016 |
Dominique Monamiová | 2017 | 2018 |
Ivo Van Aken | 2017 | 2018 |
Johan Van Herck | 2019 | úřadující |
Složení týmu
Rok | center bgcolor=#e0e0e0|Členky týmu | |||
---|---|---|---|---|
2019 | Elise Mertensová | Alison Van Uytvancková | Kirsten Flipkensová | Ysaline Bonaventureová |
2019 | Yanina Wickmayerová | N/A | N/A | N/A |
2021 | Elise Mertensová | Greet Minnenová | Ysaline Bonaventureová | Kirsten Flipkensová |
Přehled ročníků
wikitable | Ročník | 1963 | 1964 | 1965 | 1966 | 1967 | 1968 | 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975 | 1976 | 1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | Pohár federace | ||||
left|Světová skupina | 1. kolo | 2. +more kolo | A | 1. kolo | 1. kolo | 1. kolo | 2. kolo | 1. kolo | A | 1. kolo | 2. kolo | 1. kolo | 2. kolo | 2. kolo | 1. kolo | 1. kolo | 2. kolo | 1. kolo | 1. kolo | 1. kolo | 1. kolo | 2. kolo | 1. kolo | 1. kolo | 1. kolo | 1. kolo | 1. kolo | 2. kolo | |
left|Turnaj útěchy | nehrán | nehrán | nehrán | nehrán | nehrán | nehrán | SF | SF | A | SF | 2. kolo | SF | SF | A | SF | color:#ccc|NH | A | QF | QF | QF | 2. kolo | A | 2R | QF | 2. kolo | QF | 2. kolo | A |
Přehled finále: 2 (1-1)
Výsledek | Č. | Datum a místo konání | Belgičanky | Soupeřky | Skóre | Zdroj |
---|---|---|---|---|---|---|
Vítěz | 1. +more | v|Fed Cup 2001 11. listopadu 2001 Madrid, Španělsko antuka, Parque Ferial Juan Carlos I | v|Justine Heninová Kim Clijstersová Els Callensová Laurence Courtoisová | center|2-1 | center | |
Vítěz | 1. | v|Fed Cup 2001 11. listopadu 2001 Madrid, Španělsko antuka, Parque Ferial Juan Carlos I | v|Justine Heninová Kim Clijstersová Els Callensová Laurence Courtoisová | v|Naděžda Petrovová Jelena Dementěvová Jelena Lichovcevová Jelena Bovinová | center|2-1 | center |
Finalista | 1. | v|Fed Cup 2006 16. -17. září 2006 Charleroi, Belgie tvrdý, Spiroudome | v|Justine Heninová Kirsten Flipkensová Caroline Maesová Leslie Butkiewiczová | center|2-3 | center | |
Finalista | 1. | v|Fed Cup 2006 16. -17. září 2006 Charleroi, Belgie tvrdý, Spiroudome | v|Justine Heninová Kirsten Flipkensová Caroline Maesová Leslie Butkiewiczová | Francesca Schiavoneová Flavia Pennettaová Roberta Vinciová Mara Santangelová | center|2-3 | center |
Chronologie zápasů
2000-2009
Rok | úroveň | datum | místo | soupeř | skóre | výsledek |
---|---|---|---|---|---|---|
2000 | Světová skupina, základní skupina C | 27. dubna | Moskva (RUS) | 2-1 | výhra | |
2000 | Světová skupina, základní skupina C | 29. +more dubna | Moskva (RUS) | 2-1 | výhra | |
2000 | Světová skupina, základní skupina C | 30. dubna | Moskva (RUS) | 2-1 | výhra | |
2000 | Světová skupina, semifinále | 21. listopadu | Las Vegas (USA) | 1-2 | prohra | |
2001 | Světová skupina, základní skupina B | 7. listopadu | Madrid (ESP) | 3-0 | výhra | |
2001 | Světová skupina, základní skupina B | 9. listopadu | Madrid (ESP) | 3-0 | výhra | |
2001 | Světová skupina, základní skupina B | 10. listopadu | Madrid (ESP) | 3-0 | výhra | |
2001 | Světová skupina, finále | 11. listopadu | 2-1 | vítěz | ||
2002 | Světová skupina, 1. kolo | 27. -28. dubna | Brusel (BEL) | 3-1 | výhra | |
2002 | Světová skupina, čtvrtfinále | 20. -21. července | Bologna (ITA) | 1-4 | prohra | |
2003 | Světová skupina, 1. kolo | 26. -27. dubna | Bree (BEL) | 5-0 | výhra | |
2003 | Světová skupina, čtvrtfinále | 19. -20. července | Charleroi (BEL) | 5-0 | výhra | |
2003 | Světová skupina, semifinále | 19. -20. listopadu | Moskva (RUS) | 1-4 | prohra | |
2004 | Světová skupina, 1. kolo | 24. -25. dubna | Bree (BEL) | 3-2 | výhra | |
2004 | Světová skupina, čtvrtfinále | 10. -11. července | Jerez (ESP) | 2-3 | prohra | |
2005 | Světová skupina, 1. kolo | 23. -24. dubna | Delray Beach (USA) | 0-5 | prohra | |
2005 | Světová skupina, baráž | 9. -10. července | Bree (BEL) | 3-2 | výhra | |
2006 | Světová skupina, 1. kolo | 22. -23. dubna | Lutych (BEL) | 3-2 | výhra | |
2006 | Světová skupina, semifinále | 15. -16. července | Ostende (BEL) | 4-1 | výhra | |
2006 | Světová skupina, finále | 16. -17. září | Charleroi (BEL) | 2-3 | prohra | |
2007 | Světová skupina, 1. kolo | 21. -22. dubna | Delray Beach (USA) | 0-5 | prohra | |
2007 | Světová skupina, baráž | 14. -15. července | Knokke-Heist (BEL) | 1-4 | prohra | |
2008 | Světová skupina II, 1. kolo | 2. -3. února | Charkov (UKR) | 2-3 | prohra | |
2008 | Světová skupina II, baráž | 26. -27. dubna | Mons (BEL) | 5-0 | výhra | |
2009 | Světová skupina II, 1. kolo | 7. -8. února | Bratislava (SVK) | 1-4 | prohra | |
2009 | Světová skupina II, baráž | 25. -26. dubna | Hasselt (BEL) | 3-2 | výhra |
2010-2019
Rok | úroveň | datum | místo | povrch | soupeř | skóre | výsledek |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2010 | Světová skupina II, 1. kolo | 6. +more-7. února | Bydhošť | tvrdý (h) | 3-2 | výhra | |
2010 | Světová skupina, baráž | 24. -25. dubna | Hasselt | antuka (h) | 3-2 | výhra | |
2011 | Světová skupina, 1. kolo | 5. -6. února | Antverpy | tvrdý (h) | 4-1 | výhra | |
2011 | Světová skupina, semifinále | 16. -17. dubna | Charleroi | tvrdý (h) | 2-3 | prohra | |
2012 | Světová skupina, 1. kolo | 4. -5. února | Charleroi | tvrdý (h) | 2-3 | prohra | |
2012 | Světová skupina, baráž | 21. -22. dubna | Tokio | tvrdý (h) | 1-4 | prohra | |
2013 | Světová skupina II, 1. kolo | 9. -10. února | Bern | antuka (h) | 1-4 | prohra | |
2013 | Světová skupina II, baráž | 20. -21. dubna | Koksijde | tvrdý (h) | 1-4 | prohra | |
2014 | 1. skupina euroafrické zóny (blok A) | 4. února | Budapešť | tvrdý (h) | 3-0 | výhra | |
2014 | 1. skupina euroafrické zóny (blok A) | 5. února | Budapešť | tvrdý (h) | 0-3 | prohra | |
2014 | 1. skupina euroafrické zóny (blok A) | 7. února | Budapešť | tvrdý (h) | 3-0 | výhra | |
2014 | o konečné 5. -8. místo | 9. února | Budapešť | tvrdý (h) | 2-1 | výhra | |
2015 | 1. skupina euroafrické zóny (blok D) | 4. února | Budapešť | tvrdý (h) | 3-0 | výhra | |
2015 | 1. skupina euroafrické zóny (blok D) | 5. února | Budapešť | tvrdý (h) | 3-0 | výhra | |
2015 | 1. skupina euroafrické zóny (blok D) | 6. února | Budapešť | tvrdý (h) | 1-2 | prohra | |
2015 | o konečné 5. -8. místo | 7. února | Budapešť | tvrdý (h) | 0-3 | prohra | |
2016 | 1. skupina euroafrické zóny (blok D) | 3. února | Ejlat | tvrdý | 3-0 | výhra | |
2016 | 1. skupina euroafrické zóny (blok D) | 4. února | Ejlat | tvrdý | 3-0 | výhra | |
2016 | 1. skupina euroafrické zóny (blok D) | 5. února | Ejlat | tvrdý | 3-0 | výhra | |
2016 | baráž o postup | 6. února | Ejlat | tvrdý | 2-0 | výhra | |
2016 | Světová skupina II, baráž | 16. -17. dubna | Bělehrad | antuka (h) | 3-2 | výhra | |
2017 | Světová skupina II, 1. kolo | 11. -12. února | Bukurešť | tvrdý (h) | 3-1 | výhra | |
2017 | Světová skupina, baráž | 22. -23. dubna | Moskva | antuka (h) | 3-2 | výhra | |
2018 | Světová skupina, 1. kolo | 10. -11. února | La Roche-sur-Yon | tvrdý (h) | 2-3 | prohra | |
2018 | Světová skupina, baráž | 21. -22. dubna | Janov | antuka | 4-0 | výhra | |
2019 | Světová skupina, 1. kolo | 9. -10. února | Lutych | tvrdý (h) | 1-3 | prohra | |
2019 | Světová skupina, baráž | 20. -21. dubna | Kortrijk | tvrdý (h) | 2-3 | prohra |
2020-2029
Rok | soutěž | datum | místo | povrch | soupeř | skóre | výsledek |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2021 | Kvalifikační kolo | 7. -8. +more února 2020 | Kortrijk, Belgie | tvrdý (h) | 3-1 | výhra | |
2021 | Finálový turnaj, základní skupina | 1. listopadu 2021 | Praha, Česko | tvrdý (h) | 2-1 | výhra | |
2021 | Finálový turnaj, základní skupina | 2. listopadu 2021 | Praha, Česko | tvrdý (h) | 1-2 | prohra | |
2022 | Kvalifikační kolo | 15. -16. dubna | N/A | N/A | N/A | ||
2022 | Finálový turnaj, základní skupina | 8. -13. listopadu | Glasgow, Spojené království | tvrdý (h) | |||
2022 | Finálový turnaj, základní skupina | 8. -13. listopadu | Glasgow, Spojené království | tvrdý (h) |