2

Milan Petržela (* 19. června 1983, Hoštice-Heroltice) je profesionální český fotbalový záložník a bývalý reprezentant, v současnosti hraje za klub 1. FC Slovácko. V zahraničí hrál v německém klubu FC Augsburg. Je to rychlostní typ záložníka, čehož využívá k průnikům po křídle.

V mládeži si zahrál si v týmech TJ Hoštice-Heroltice, FC Petra Drnovice, SK Rostex Vyškov a FC Zeman Brno. +more Poté se vrátil zpět do Drnovic, kde se před jarní částí ročníku 2002/03 propracoval do seniorského mužstva.

1. FC Slovácko

V létě 2003 jej získal na přestup celek 1. +more FC Slovácko. Za moravský týmem začal hrát pravidelně prvoligové zápasy. Celkem si připsal za Slovácko 70 ligových startů, během kterých nastřílel tři branky.

AC Sparta Praha

V dubnu 2006 Petržela podepsal tříletou smlouvu platnou od léta 2006 se Spartou Praha. Celý transfer ze Slovácka do Sparty se zrealizoval údajně za osm milionů Kč. +more V klubu se neprosadil. Odehrál pouze jedno ligové střetnutí, gól nedal.

FK Jablonec 97 (hostování)

Po přestupu do Sparty zamířil hráč obratem na půl roku hostovat do klubu FK Jablonec 97. V zimě 2006/07 si Sparta Praha stáhla Petrželu zpět do svých řad, ale již 1. +more března byl poslán zpět na hostování do Jablonce. Zde nastoupil k 24 zápasům v lize, během nichž vsítil jednu branku. Bylo to ve 24. ligovém kole 22. dubna 2007 proti hostujícímu týmu FC Tescoma Zlín. Milan Petržela vystřídal o poločase Jiřího Homolu a v 75. minutě vyrovnal na konečných 1:1.

FC Viktoria Plzeň

Od ledna 2008 hostoval ve Viktorii Plzeň ze Sparty. Hostování se v létě 2008 změnilo v přestup a Milan uzavřel se Západočechy kontrakt platný na tři roky.

Sezóna 2010/11

8. července 2010 nastoupil v dresu Plzně k historicky prvnímu zápasu Českého Superpoháru, který sehrávají mistr ligy (tehdy AC Sparta Praha) a vítěz národního poháru (FC Viktoria Plzeň). +more Trofej vyhrála pražská Sparta, utkání skončilo výsledkem 1:0. V sezóně 2010/11 získal se západočeským klubem ligový titul, k němuž přispěl 7 góly ve 26 zápasech.

Sezóna 2011/12

22. července 2011 nastoupil k zápasu o český Superpohár, který Plzeň na domácím stadionu vyhrála nad FK Mladá Boleslav až na pokutové kopy 4:2 (po 90 minutách byl stav 1:1, prodloužení se v tomto utkání nehraje). +more Západočeský klub bojoval v posledním kole se Slovanem Liberec o titul, utkání skončilo nerozhodně 0:0, tento výsledek stačil Liberci na první místo a Plzeň spadla na 3. příčku za pražskou Spartu. Petržela nastřádal v této sezoně celkem 27 ligových startů a 7 gólů. Jeden z nich padl po krásné individuální akci - po sólu přes téměř celé hřiště proti Hradci Králové 28. října 2011. Petržela na vlastní polovině převzal míč od Marka Bakoše a po dlouhém sprintu vstřelil gól v 65. minutě na 3:0, nezastavili jej ani 4 protihráči. Utkání skončilo vysokým vítězstvím Plzně 5:0. Tato branka se dostala v roce 2013 do nominace o nejkrásnější gól české ligy.

Plzeň se v sezóně 2011/12 Ligy mistrů propracovala z 2. předkola až do základní skupiny Ligy mistrů UEFA. +more Ve druhém předkole přešla přes arménský celek Pjunik Jerevan po výsledcích 4:0 a 5:1. Ve 3. předkole následoval postup přes norský Rosenborg Trondheim (výhry 1:0 a 3:2). V tomto dvojzápase Milan Petržela jednou skóroval. Ve 4. předkole přešla Viktorii přes dánský FC Kodaň (výhry 3:1 a 2:1). V základní skupině H si zahrál proti dvěma evropským velkoklubům FC Barcelona (prohry 0:2 a 0:4) a AC Milan (prohra 0:2 a remíza 2:2). Ve druhém domácím utkání zařídil svým gólem několik sekund před koncem utkání remízu 2:2 s AC Milan. Třetím klubem, s nímž se západočeský klub utkal byl běloruský BATE Borisov (výhra 1:0 a remíza 1:1). Plzeň obsadila v konečném součtu 3. místo před BATE a díky tomu si zajistila účast v jarní vyřazovací části Evropské ligy 2011/12. Zde se Plzeň střetla s německým Schalke 04 a po výsledcích 1:1 doma a 1:3 venku po prodloužení vypadla.

FC Augsburg

Po Mistrovství Evropy ve fotbale 2012 přestoupil do týmu německé Bundesligy FC Augsburg za částku kolem 10 miliónů korun. Podepsal tříletý kontrakt. +more Setkal se zde s krajanem Janem Morávkem, jenž v týmu působil na jaře na hostování a před letní přestávkou přestoupil z FC Schalke 04. Právě Morávek pomáhal Petrželovi s vyřizováním mimofotbalových záležitostí. Během prvních 7 kol německé Bundesligy hrál Milan Petržela v 6 utkáních, třikrát střídal a třikrát byl střídán, gól nevstřelil. Po sezoně 2012/13 se s klubem dohodl na předčasném ukončení smlouvy.

FC Viktoria Plzeň (návrat)

V červnu 2013 se vrátil zpět do Plzně, kde podepsal tříletý kontrakt.

Sezóna 2013/14

V prvním soutěžním zápase nastoupil za Viktorii 12. července 2013 v Superpoháru proti FK Baumit Jablonec (prohra 2:3). +more Skóroval 19. července 2013 (1. kolo Gambrinus ligy 2013/14) proti hostujícímu týmu Bohemians 1905, podílel se tak na drtivé výhře 5:0 (tento gól byl později překlasifikován jako vlastní gól hráče Štochla). Střelecky se prosadil 23. července v odvetě 2. předkola Ligy mistrů UEFA 2013/14 proti domácímu bosenskému týmu FK Željezničar Sarajevo, Plzeň vyhrála 2:1 a postoupila do 3. předkola. Zahrál si i v základní skupině Ligy mistrů, kde se viktoriáni střetli s německým Bayernem Mnichov, anglickým Manchesterem City a ruským CSKA Moskva. V odvetě šestnáctifinále Evropské ligy 2013/14 27. února 2014 proti FK Šachtar Doněck se jedním gólem podílel na vítězství 2:1 a postupu Plzně do osmifinále soutěže.

1. listopadu 2013 odehrál velmi podařený zápas při ligové výhře Plzně 6:1 nad hostujícím Jabloncem. +more Byl aktivní, dvakrát asistoval při gólu a po faulu na něj se navíc kopal pokutový kop, který proměnil Pavel Horváth. 9. listopadu 2013 vstřelil první ligový gól po svém návratu z Německa v utkání s FK Mladá Boleslav, Plzeň vyhrála 2:1. 30. listopadu 2013 vstřelil z ostrého úhlu druhý gól v posledním ligovém kole podzimní části proti Příbrami, zápas skončil výsledkem 2:0. 29. března 2014 v souboji předních týmů Gambrinus ligy proti FC Slovan Liberec dvakrát překonal brankáře soupeře Lukáše Hrošša (první gól byl s pomocí teče). Viktoria deklasovala Slovan 6:0. S klubem skončil na konci sezony 2013/14 na 2. místě v české lize i českém poháru. Ve finále poháru proti Spartě Praha byl smolařem zápasu, v nastaveném čase se po jeho ruce pískala penalta, díky které Sparta vyrovnala na 1:1. V penaltovém rozstřelu pak Petržela neproměnil rozhodující pokus.

Sezóna 2014/15

V prvním soutěžním zápase nastoupil za Viktorii 18. července 2014 v Superpoháru proti AC Sparta Praha (prohra 0:3). +more Díky umístění Plzně na druhé příčce konečné tabulky předchozí sezóny se s Viktorkou představil ve 3. předkole Evropské ligy UEFA 2014/15 proti rumunskému týmu FC Petrolul Ploiești. V první utkání klub uhrál na půdě soupeře nadějnou remizu 1-1. V odvetě Plzeň prohrála 1-4 a z evropských pohárů vypadla. Dvě kola před koncem ročníku 2014/15 Synot ligy získal s mužstvem Plzně mistrovský titul.

Sezóna 2015/16

18. července 2015 se podílel na zisku Superpoháru, když Viktorka porazila FC Slovan Liberec 2-1. +more S Plzní se představil ve 3. předkole Ligy mistrů UEFA, kde klub narazil na izraelský celek Maccabi Tel Aviv FC. V prvním zápase na půdě soupeře Viktorka zvítězila 2-1, Petržela dal ve 21. minutě gól na 2-0. V odvetě tým prohrál 0-2 a vypadl. S mužstvem následně hrál 4. předkolo Evropské ligy UEFA, kde tým narazil na klub ze Srbska, konkrétně na FK Vojvodina Novi Sad. Po výhrách 3-0 a 2-0 (v tomto zápase Petržela nenastoupil) Plzeň postoupila do základní skupiny Evropské ligy, kde bylo mužstvo nalosováno do skupiny E společně s FK Dinamo Minsk (Bělorusko), Villarreal CF (Španělsko) a Rapid Vídeň (Rakousko). V první zápase skupinové fáze Evropské ligy proti Dinamu Minsk (výhra 2:0) vstřelil ve 75. minutě druhou branku zápasu. Západočeši získali ve skupině čtyři body, skončili na třetím místě a do jarní vyřazovací části nepostoupili. Fotbalista chyběl v základní skupině Evropské ligy pouze v jednom střetnutí, v odvetě proti Dinamu Minsk. V září 2015 prodloužil s týmem smlouvu do konce ročníku 2016/17. V ročníku 2015/16 získal tři kola před konce sezony s Viktorkou mistrovský titul, klub dokázal ligové prvenství poprvé v historii obhájit.

Sezóna 2016/17

S Viktorkou postoupil přes ázerbájdžánský Qarabağ FK (remízy 0:0 a 1:1) do 4. předkola - play-off Ligy mistrů UEFA, což znamenalo jistou podzimní účast Plzně v evropských pohárech. +more 4. předkolo LM Západočeši proti bulharskému PFK Ludogorec Razgrad výsledkově nezvládli. Prohráli 0:2 (v tomto střetnutí Petržela nenastoupil) a v odvetě na domácí půdě remízovali 2:2, kvůli čemuž se museli spokojit s účastí ve skupinové fázi Evropské ligy UEFA. Viktorka byla nalosována do základní skupiny E společně s AS Řím (Itálie), Austria Vídeň (Rakousko) a FC Astra Giurgiu (Rumunsko).

V první kole se Viktoria střetla 15. 9. +more 2016 na domácí půdě s AS Řím (remíza 1:1). Petržela přišel na hřiště v 72. minutě, když vystřídal Martina Zemana. K dalšímu zápasu základní skupiny cestovala Plzeň 29. září 2016 do Rakouska, kde se střetla s Austrií Vídeň. Petržela nastoupil v základní sestavě a hrál do 58. minuty, střetnutí skončilo bezbrankovou remízou. 20. 10. 2016 podlehla Plzeň s Petrželou v základní sestavě Astře Giurgiu 1:2. V Odvetě hrané 3. listopadu 2016 na hřišti Astry předvedla Viktorka velmi kvalitní výkon, ale v konečném důsledku jen remizovala se soupeřem 1:1. V dalším střetnutí Plzeň definitivně ztratila naději na postup, když podlehla římskému AS v poměru 1:4. Z výhry se Západočeši radovali až v posledním střetnutí hraném 8. prosince 2016, kdy před domácím publikem otočili zápas proti Austrii Vídeň z 0:2 na 3:2, přestože od 18. minuty hráli oslabeni o jednoho hráče. Plzeň touto výhrou ukončila 14 zápasovou sérii bez vítězství v Evropské lize. Viktoria skončila v základní skupině na třetím místě.

Mládežnické reprezentace

Milan Petržela působil v českých mládežnických reprezentacích do 20 a 21 let. Reprezentoval ČR na Mistrovství světa hráčů do 20 let 2003 ve Spojených arabských emirátech, kde český tým vedený Pavlem Vrbou obsadil po remízách 1:1 s Austrálií a s Brazílií a porážce 0:1 s Kanadou obsadil nepostupové čtvrté místo v základní skupině C.

A-mužstvo

V A-mužstvu ČR debutoval pod trenérem Michalem Bílkem v kvalifikačním utkání 12. října 2010 proti domácímu Lichtenštejnsku (výhra ČR 2:0), naskočil do zápasu v jeho závěru.

Po evropském šampionátu 2012 nastoupil v prvním přátelském utkání nového reprezentačního cyklu 15. srpna 2012 ve Lvově proti domácí Ukrajině (0:0, odehrál druhý poločas). +more 8. září v Kodani proti Dánsku (kvalifikační zápas o MS 2014 v Brazílii, opět 0:0) nenastoupil. V dalším přátelském utkání v Teplicích proti Finsku 11. září odehrál druhý poločas (prohra 0:1). 12. října v 61. minutě kvalifikačního zápasu proti Maltě střídal na hřišti Františka Rajtorala. Po čtyřzápasovém střeleckém trápení českého týmu bez vstřeleného gólu (mimo tří výše zmíněných zápasů ještě prohra 0:1 z evropského šampionátu s Portugalskem) zvítězila ČR 3:1, v nastaveném čase chytil ještě Petr Čech přísně nařízený pokutový kop po lehkém střetu Milana Petržely s protihráčem.

Trenér Karel Jarolím jej na podzim 2016 využil v kvalifikaci na MS 2018 v Rusku. 28. +more listopadu 2016 oznáml Petržela konec své reprezentační kariéry, celkem odehrál v letech 2010-2016 v českém národním týmu 19 zápasů, gól nevstřelil.

EURO 2012

Milan Petržela se zúčastnil EURA 2012 v Polsku a na Ukrajině. Ze čtyř zápasů, které na šampionátu český tým odehrál nastoupil pouze v úvodním zápase českého týmu v základní skupině A s Ruskem (prohra ČR 1:4), když v 76. +more minutě střídal Petra Jiráčka.