Grand Prix Belgie 1950

8
4
2

Grand Prix Belgie 1950 (XII. Grote Prijs Van Belgie) byla pátým závodem nově vzniklého šampionátu Formule 1 a zároveň desátým závodem vozů F1. Závod se uskutečnil 18. června na okruhu Circuit de Spa-Francorchamps. Belgickému závodu předcházela britská British Empire Trophy, která se do mistrovství světa nezapočítávala a účastnili se jí především domácí piloti.

...

Pruběh závodu

Účastníci

Do belgického lázeňského města Spa Francorchamps se sjelo pouze 14 závodních strojů. Alfa Romeo již tradičně přivezla svojí osvědčenou trojici a prakticky již jediné uchazeče o titul, Farinu, Fangia a Fagioliho. +more Ferrari připravilo pro své piloty odlišné vozy s novým 12 válcovým motorem o objemu 3,3 l. Luigi Villoresi startoval s vozem Ferrari 125, zatímco Alberto Ascari, jehož otec Antonio zde zvítězil v roce 1925, kočíroval Ferrari 275. Nejpočetněji byla zastoupena francouzská značka Talbot, jejíž tovární tým nasadil zkušeného Louise Rosiera, který zde již zvítězil v roce 1949, dále představil Philippe Etançelina a Yves Giraud-Cabantouse. Další vozy Talbot, ale bez tovární podpory, přivezli Raymond Sommer, Eugène Chaboud, Pierre Levegh a Johnny Claes. Startovní listinu uzavíral Geoff Crossley s vozem Alta a Toni Branca s vozem Maserati.

Závod

Stejně jako v ostatních závodech tak i v Belgii opanovaly čelo startovního pole všechny tři Alfetty. Z tohoto tria si nejlépe počínal vedoucí muž šampionátu Giuseppe Farina jen těsně sledován Fangiem a Fagiolim. +more Do druhé řady se postavil Luigi Villoresi s vozem Ferrari a překvapivě Raymond Sommer na Talbotu, Alberto Ascari na druhém Ferrari startoval až ze sedmého místa.

Farina na startu zaspal a proklouzl před něj Fangio, pozice si prohodili i Fagioli s Villoresim a na pátou příčku se prodral Ascari. Čelo startovního pole tak ovládla rudá barva italských strojů, za kterou se seřadili modré Talboty. +more Prvním nešťastníkem závodu byl Yves Giraud - Cabantous, který musel již ve druhém kole odstoupit pro poruchu na olejové pumpě. Nadvláda Alfy Romeo se začala projevovat hned od počátku závodu zatímco dvojice Fangio Farina se začala rychle vzdalovat svým pronásledovatelům, Luigi Fagioli, díky rychlosti svého vozu, získal zpět ztracenou pozici na startu, když už v prvním kole předjel Villoresiho. Největším překvapením při průjezdu do třetího kola byla pozice Alberta Ascariho, který se z neznámých důvodů objevil v těsném závěsu za vozy Talbot Raymonda Sommera, Philippe Etancelina a Louise Rosiera. V sedmém kole zamířil Fangio do boxu a přenechal tak pozici stájovému kolegovi Farinovi. Výborně si v závodě počínal Raymond Sommer, nejprve zasadil úder Ferrari, když v osmém kole předjel Villoresiho a začal se přibližovat Alfettam a když do boxu zajel i Farina a později i Fagioli, ujal se vedení. Vedení si Sommer užil jen pět kol, poté začal vynechávat motor v jeho voze a Francouz musel přenechat pozici Farinovi. Farinova Alfa pomalu začala ztrácet na výkonu a po dvou kolech se do čela dostal znovu Fangio. Závod nesedl vozům Talbot a v průběhu několika kol postupně odstoupili Philippe Etancelin, Raymond Sommer a Eugene Chaboud. Pomalu jedoucí Alfetta Giuseppe Farini musela přepustit i druhou pozici Fagiolimu a v posledním kole se musela sklonit i před Rosierem na Talbotu. Juan Manuel Fangio si vítězstvím a ziskem 8 bodů si zachoval šanci na zisk titulu. Fagioli po třech druhých místech nastřádal 18 bodů a dostal se tak před Fangia o pouhý bod, Farina v závodě získal důležité tři body a další bod za nejrychlejší kolo a upevnil si tak vedení v šampionátu.

Výsledky

Závod

18. +more červen 1950 * Okruh Spa Francorchamps * 35 kol x 14,12 km / 494,2 km * 5. Grand Prix * 2. vítězství pro « Juana Manuela Fangia » * 4. vítězství pro « Alfu Romeo » (nový rekord) * 2. vítězství pro « Argentinu » * 1. vítězství pro vůz se startovním číslem 10 » * 2. vítězství z « 2. místa na startu ».

Stupně vítězů

% | %left vtop | Jezdci * 3. podium pro « Luigi Fagioliho » (nový rekord) * 2. +more podium pro « Juana Manuela Fangia » * 2. podium pro « Louise Rosiera%left vtop | Vozy * 8. podium pro « Alfu Romeo » (nový rekord) * 2. podium pro « Talbot%left vtop | Státy * 6. podium pro « Itálii » (nový rekord) * 2. podium pro « Francii » * 2. podium pro « Argentinu »
.

Bodové umístění

V závorce body získane v této GP:

% | %left vtop | Jezdci * 22 (4) bodů pro « Giuseppe Farinu » (nový rekord) * 18 (6) bodů pro « Luigi Fagioliho » * 17 (8) bodů pro « Juana Manuela Fangia » * 10 (4) bodů pro « Louise Rosiera » * 8 (2) bodů pro « Alberta Ascariho »%left vtop | Vozy * 61 (18) bodů pro « Alfu Romeo » (nový rekord) * 13 (4) bodů pro « Talbot » * 11 (2) bodů pro « Ferrari »%left vtop | Státy * 50 (12) bodů pro « Itálii » (nový rekord) * 17 (8) bodů pro « Argentinu » * 16 (4) bodů pro « Francie »

Nejrychlejší kolo

Giuseppe Farina 4:34,1 Alfa Romeo * 3. nejrychlejší kolo pro « Giuseppe Farina » (« nový rekord ») * 4. +more nejrychlejší kolo pro « Alfu Romeo » (« nový rekord ») * 3. nejrychlejší kolo pro « Itálii » (« nový rekord ») * 1. nejrychlejší kolo pro vůz se startovním číslem 8 » (« vyrovnaný rekord »).

Vedení v závodě

« Juan Manuel Fangio » byl ve vedeni 131 kol (« nový rekord ») * « Giuseppe Farina » byl ve vedeni 103 kol * « Luigi Fagioli byl ve vedeni 8 kol * Raymond Sommer byl ve vedeni 5 kol * « Alfa Romeo » byla ve vedení 242 kol (« nový rekord ») * Talbot » byl ve vedení 5 kol * « Argentina » byla ve vedení 131 kol. * « Itálie » byla ve vedení 111 kol. +more * Francie » byla ve vedení 5 kol.

Postavení na startu

Giuseppe Farina 4'37. Alfa Romeo * 2. +more Pole position pro « Giuseppe Farinu » Vyrovnaný rekord * 4. Pole position pro « Alfu Romeo » (« nový rekord ») * 2. Pole position pro « Itálii » (« vyrovnaný rekord ») * 1. Pole position pro vůz se startovním číslem 8 » (« vyrovnaný rekord ») * 4x první řadu získali « Giuseppe Farina » a « Juan Manuel Fangio » (« nový rekord ») * 3x první řadu získali « Luigi Fagioli » * 12x první řadu získala « Alfa Romeo » (« nový rekord ») * 7x první řadu získala « Itálie » (« nový rekord ») * 5x první řadu získala « Argentina ».

_______1_______ Giuseppe Farina Alfa Romeo 4'37. _______2_______ Juan Manuel Fangio Alfa Romeo 4'37. +more_______3_______ Luigi Fagioli Alfa Romeo 4'41.
_______4_______ Luigi Villoresi Ferrari 4'47. _______5_______ Raymond Sommer Talbot 4'47.
_______6_______ Philippe Étançelin Talbot 4'49. _______7_______ Alberto Ascari Ferrari 4'52. _______8_______ Louis Rosier Talbot 4'53.
_______9_______ Yves Giraud-Cabantous Talbot 4'56. _______10_______ Pierre Levegh Talbot 5'01.
_______11_______ Eugène Chaboud Talbot 5'13. _______12_______ Geoff Crossley Alta 5'44. _______13_______ Antonio Branca Maserati 5'45.
_______14_______ Johnny Claes Talboti -----
.

Zajímavosti

V závodě debutovali Eugene Chaboud, Pierre Levegh. * Poprvé představen vůz Ferrari 275

Souhrn

Pole positionVítězstvíNej. koloHat trickVedeníChelem
+moresvg'>25px25px25px15px15px
Giuseppe FarinaJuan Manuel FangioGiuseppe Farina15pxJuan Manuel FangioGiuseppe FarinaRaymond SommerLuigi Fagioli15px
Alfa Romeo 158Alfa Romeo 158Alfa Romeo 15815pxAlfa Romeo 158Alfa Romeo 158Talbot T26CAlfa Romeo 15815px
4'37. 02:47'26. 04'34. 122 kol7 kol5 kol1 kolo